Online Store
Franchising
Coffee Gutta Şile

Telefon : 0216 704 11 41
E-mail : info@zadegangrup.com
Adres : LEVENT BİRBEN CAD. LİMAN MEVKİ NO:6
ŞİLE / MERKEZ


Career

Coffee Gutta Galata

Telefon : 0212 511 10 74 - 75
E-mail : info@zadegangrup.com
Adres : Şahkulu Mah. Galipdede Cad.No:83 Galata
Beyoğlu/İstanbul


Coffee Gutta Balat

Telefon : 0212 511 10 74 - 75
E-mail : info@zadegangrup.com
Adres : Duriye Sokak No:20 Balat
Beyoğlu/İstanbul


Speciality Coffee Nedir?

Nitelikli Kahve Nedir?
Üyelerimiz ve kahve kalitesi ile ilgilenenler için speciality coffee’nin (nitelikli kahve) tanım şu şekilde yapıyoruz:
“Nitelikli kahve eşsiz kaliteye sahip olduğu, diğer kahvelerden farklı bir tada ve karakteristiğe sahip ve de üstün olduğu (sınırlı bir pazarda belirli bir zamanda) tüketici tarafından değerlendirilen özenle hazırlanmış kaliteli kahve bazlı içecek olarak tanımlanmaktadır. İçecek nerede yetiştiği belli olan çekirdeklerden elde edilir ve yeşil kahve, kavurma, depolama ve demleme yöntemleri olarak en üst standartları karşılamalıdır.” Bu yalnızca bir tanım değildir. Bu kahve mükemmeliyeti ve mükemmel bir fincan kahve çabasının birçok aşamasında bulunan herkese çağrıdır. Eğer siz veya firmanız hedeflerimizi paylaşıyorsanız, SCAE’nin bir parçası olmalı ve geleceğin nitelikli kahve dünyasını yaratırken yanımızda yer almalısınız. Kahvede nitelik/özellik kavramı ilk olarak 1970’lerde ErnaKnutsen tarafından kullanılmıştır. Kahveyi daha açık ve doğru şekilde kavurmanın, kahve çekirdeğinin sahip olduğu aromaları daha çok ortaya çıkardığı anlaşılmıştır. Bu aromatikler, kahvenin yetiştiği mikro iklim, coğrafya ve toprak özellikleriyle yakından ilgilidir.

Kahve, kiraza benzeyen bir meyve türü, tropik iklimde, iki dönence arasında kalan bir bölgede yetişir. Bu meyve, aynı üzüm ve şarapta olduğu gibi (terroir) bulunduğu çevreye göre bazı aromaları üzerinde tutuyor ve farklı tatsal özelliklere (asidite, gövde gibi) sahip oluyor. Kahveler kavrulurken kesinlikle bir aromalandırma yapılmıyor ve özellikle SingleOrigin (Tek bölge) olarak içilmeye çalışılıyor. Böylece espresso ve diğer demleme yöntemleri ile alışılmışın dışında tatsal bir profile elde edilmiş oluyor.

Kahveyi daha açık kavurma fikri ilk zamanlarda her ne kadar az fire vermesi için yapılsa da, daha sonra farkediliyor ki lezzette muazzam bir fark var. Ve aslında koyu kavrulan kahveler bir noktadan sonra birbirine benzemeye başlıyor. Böylece Third wave (üçüncü dalga) denilen bu akım ortaya çıkmış oluyor. Kahveler daha açık kavruluyor ama ya tazelik?

Bu akımda kahve çekirdekleri daha küçük miktarlarda daha özenli ve taze olarak kavruluyor. Çünkü kavrulma sonrası yaklaşık 3 haftalık bir sürede çekirdek halindeki kahveler bayatlamış oluyor. İçilemez değil kesinlikle ama vsahip olduğu tüm aromatik özellikleri yitirmiş oluyor, Öğütülmüş kahve ise 10 dk içerisinde çoktan bayat. O yüzden taze kavurmak kadar taze öğütmek de önemli. Öğüterek, kahvenin yüzey alanını artırmış ve koku veren uçucu yağların kaçmasını daha da kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Peki Hangi Çekirdeklere “Nitelikli” Deniyor?

SCAA ve SCAE (Specialty Coffee Association of America // Amerika ve Avrupa Nitelikli Kahve Derneği) tanımında geçen şartlar şöyle bir kahve, kahve tadımlarından (cupping), sertifikalı tadımcılar tarafından 100 üzerinden 80 ve üzeri puan almış ise bu kahve specialty/nitelikli. Bu tadımlarda sadece arabica çekirdekler tadılıyor diğer tür olan robusta bu sınıflandırmanın dışında. Ve ikinci şart rastgele alınmış yaklaşık 300 gr çekirdek içinde. kötü (defected) çekirdek sayısı da 5-6 yı geçmemelidir. 90’ın üzerinde puan almış bir çekirdek baş döndüren bir lezzettedir. Bir 3. dalga (3rd wave/microroastery) kahve dükkanının sattığı çekirdekler bu kategoride olmalıdır.

Peki Specialty Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle satın aldığınız paketli kahvenin üzerinde kavrulma tarihi olmalı ve ardından kahvenin geldiği yeri ve türü yazan bir künye. Bu künyeyi ise internette arattığınızda kahveyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilmelisiniz. Genelde etiketlerdeki bilgiler şöyledir: Önce Ülke (Brazil, Costa Rica, Ethiopia..) – Eyalet/Bölge (Daterra, Yirgacheffe.. ) – Çiftlik (Finca De Licho, SantaPetrona.. ) – Eğer varsa Microlot Numarası (Yani Çiftliğin sadece bir bölümü) – Çekirdeğin Varyetesi (Bourbon, Caturra vs. )- İşleme Biçimi (Natural, Washed vs.)
Espresso bazlı kahve çeşitleri nelerdir?

Cappuccino

espresso üzerine buharda köpürtülmüş süt ve köpüğünün ilavesiyle oluşan içecektir. Genelikle kabul edilen 1/3 oranından bahsedebiliriz. Espresso fincanından daha büyük olan cappuccino fincanının 1/3’ü espresso, 1/3’ü sıcak süt ve 1/3’ü sütün köpüğü ile hazırlanmaktadır.

Ristretto

espressodan daha sert bir içecek olup, aynı miktarda kahveden daha az sıvı akıtılarak elde edilir.Baristalar ristretto hazırlarken akış süresini, kahve aromaları için gerektiği kadar uzun tutmak amacıyla öğütücülerini az daha inceye ayarlarlar.

Macchiato

İtalyanca’da espresso üzerine leke bırakmak anlamında kullanılır. Süt ilavesi ile yapılan bu lekeleme işlemi kimi zaman küçük bir cappuccino görüntüsüne de ulaşabilir. Genellikle espresso’ya köpürtülen sütün kremasının az miktarda ilavesi ile hazırlanır.

Caffe Latte

genellikle İtalya haricinde tercih edilen bir içecek olup, espressonun lezzetini sıcak süt ilavesi ile yumuşatma eğiliminde olan kahveseverlerce tercih edilmektedir. Cappuccino’ya göre süt oranı daha fazladır. “latte” İtalyanca’da süt anlamındadır ve “caffe latte” sütlü kahve anlamında kullanılmaktadır.Genellikle kalın, büyük cam bardaklarda servis edilir.

Flat White

kahve literatürüne Avustralya yada Yeni Zelanda’dan geldiği düşnülen bir terim olup, cappuccino’nun bol ve yüksek köpüklü versiyonunun bir alternatifi olarak doğduğu düşünülmektedir. Az köpüklü cappuccino yada cappuccino fincanındaki latte olarak da tanımlanabilir.

Americano

espressonun üzerine sıcak su ilave edilmiş halidir. Efsaneye göre, 2.Dünya savaşı sonrası İtalya’da üstlenen Amerikan askerleri, espressoyu kendi alıştıkları tarz filtre kahve gibi içmek için ve belki de espressoyu biraz da acı buldukları için, içerisine sıcak su ilavesi ile farklılaştırınca “americano” doğmuştur. Hazırlarken uzunca bir fincana öncelikle sıcak su ve üzerine double espresso yapılırsa köpüklü bir kahve elde edilir.

Coffee Mocha

caffe latte’nin çukulata sosu veya şurubu ilavesi ile hazırlanan şeklidir. Üzerinde süt köpüğü ve kakao süslemesi olabileceği gibi kremşanti ile de hazırlanmaktadır.
French Press

FRENCH PRESS BREWING MEMO

1- Fill French Press with boiled water and keep for 1 minute, then you can pour the water.
2- French Press is for 3 glasses (360 gr), 8.5 gr per glass, in other words a peaked spoon of ground coffee is necessary.
3- Pour boiled water on the coffee to allow its mixing with the coffee.
4- Ground coffee begins to froth as it meets hot water.
5- Do not forget to leave space for filter and cap when filling French Press with water. Keep in mind that coffee will froth again.
6- You can help brewing process by mixing the coffee grounds. You can use a wooden bar not to cool the mixture.
7- Foam formation is a sign of coffee starting to brew.
8- After closing the filter and the lid, wait for completion of brewing for 2-3 minutes. You can increase the duration to up to 4 minutes for bigger presses.
9- After the brewing process, coffee is ready for filtering. Hold French Press firmly with one hand, and place your other hand to the filter handle.
10- Push the filter downward slowly and decisively. Do not rush, because overpressure may cause the ground coffee to pass through the filter and press membrane to mix into the filtered coffee.
11- Yes it looks like a delicious coffee!
12- Support the handle of the filter with a hand when pouring coffee into cups to avoid any last-minute accidents.
13- Enjoy your drink, offer to your beloved.
AEROPRESS

AEROPRESS BREWING MEMO

Materials:

18 g coffee beans / 225 ml hot water of 94 degrees / scales / chronometer / aeropress / filter / mill / water heater

1. Grind 18 g of coffee beans in a way that it is a little finer than filtered coffee setting
2. Pass aeropress, filter paper and the cup from hot water to warm
3. Place the cup and aeropress on the scales
4. Pour the ground coffee on the filter with the help of aeropress’ funnel, and tap from sides slowly to smoothen the surface of the coffee
5. Start chronometer and pour 30 g of 94 degree hot water on the coffee
6. On 20 seconds add the remaining 195 g water on coffee
7. Mix 3 times with aeropress spoon, and place the upper reservoir in a way to cover it above without pushing too much
8. Lift the reservoir after two minutes, mix finally for two more times and place the reservoir again
9. Take it from the scales and press downwards applying equal pressure on both sides.
10. You may prefer to add hot water or milk.
CHEMEX

CHEMEX BREWING MEMO

1.Grind 18 gr of coffee for brewing for one.
2. Place the thick side of the filter paper to correspond to chemex’s vent.
3. Take hot water from Marco into the Buono kettle, and amply wet the filter paper. (The procured removes the paper smell in the filter, and warms the glass reservoir.) Pour the water slowly from the vent. The paper should not be moved from space and no air gaps should be formed.
4. Pour water from Marco into the Buono kettle. Ensure that it keeps warm.
5. Empty your ground coffee carefully into Chemex and tap slowly from sides to smoothen the coffee bed.
6. Place chemex on the scales. (Do not forget to take tare.)
7. Empty the water you have kept in buono and pour 95-degree hot water from Marco.
8. Start timer and pour 40 gr of water with circular movements in a way to wet the entire surface. Finish pouring in 20 seconds.
9. Do preliminary brewing until after 35 seconds.
10. On 35th second, start pouring water with circular movements again. Continue from the midpoint after removing the black stains on the surface without getting closer to the paper. Pour a total of 290 gr of water within 1.45 seconds.
11. Total brewing time should be between 2.30 and 3.00 minutes.
12. Throw away the filter without squeezing.
13. Shake chemex a few times for ventilation and equal mix, and serve in a small cup.
Note: Grinding thickness should be somewhat increased against the possibility of clogging in multiple brewing.
Siphon

We are performing the hot coffee brewing system called sipfon coffee along with our guests. It is an experience that filtered coffee drinkers should absolutely give a try.
Cold Brew

 We strongly recommend that you give a try to Cold Brew coffees brewed with ice between an average of 13 to 24 hours.
Espresso

Cooked in a pressurized coffee maker, espresso is an Italian classic, and an ideal taste for those who want to feel real coffee…
TURKISH COFFEE

Fresh and high quality ground coffee should be used. The coffee should be cooked for 15-20 minutes at low heat. Granulated sugar should be used when making the coffee. Cold drinking water should be used measuring with a cup, and half coffee amount of sugar should be placed for black coffee and coffee amount of sugar for sweet coffee. Thoroughly mix dry coffee and granulated sugar in a pot using a spoon. Coffee should be mixed at first and not any more after being placed on the oven. The coffee will be placed on the oven after being poured in cold water. As bubbles start to appear on the surface of the coffee, the first foam is distributed to cups. I
Wait for total billow on the oven. Presentation of the coffee is important. The cup to use should be chosen carefully. A glass of water and Turkish delight or chocolate is offered with it – drinking water before coffee prepares your palate for coffee. Enjoy!
HARİO V60

How should our coffee be ground? We grind medium-fine coffee beans we have set as 18.75 gr. In other words, grains should be as big as sea salt. Use 1:16 rate in this brewing method according to SCAA standards. We prepare 300 ml of water for 18.75 gr of coffee. What should the temperature of our water be? We recommend 94-95 centigrades of water temperature. Close to boiling but not. Furthermore, boiling water is not recommended in any of the coffee brew methods, otherwise fatty acids evaporate and the taste of coffee diminishes. V60 (named so because of its 60 degrees of angle) As in the figure, we place dripper (Hario V60) in our coffee mug, and slightly moisturize edges using hot water for better adhesion. Before starting to brew the water leaking inside the mug, we pour it and place the clean mug again under the dripper. Also we put a little cavity in the middle after we empty it into the filter. Avoid pouring water on the edges of the filter. We pour approximately 50 ml of the water in the middle of the coffee very slowly, and wait for about 30 seconds. This is called the bloom stage of brewing, and blooming is the revelation of the acidity and gases of the coffee. We empty the remaining water slowly in circular movements 30 seconds later. When the timer shows 2:00, we should have emptied all of the water. We will wait to drain the water and complete brewing in the remaining 30 seconds. If brewing is complete in 2:30 minutes that means the thickness of the ground coffee is proper. If it is complete in less than 2:30 then it has been ground thicker and if longer than 2:30 minutes then it has been ground finer than necessary. We can optimize coffee thickness accordingly in future brews.
Franchising

Franchising application form

We expect comments and questions.
Nitelikli ve taze kahve konusunda yatırım yapmak isteyen girişimciler için Coffee Gutta artık franchise vermeye başlıyor.

Neden Coffee Gutta

Kendini kanıtlamış ürünler

Coffee Gutta Franchise’ları kahvenin anavatanından bin bir özenle seçilen ve onlara özel kavrularak harmanlanacak bu özel ürünleri müşterilerine güvenle sunma imkânı bulacaklardır. Lezzeti kanıtlanmış, müdavimi için keyif veren kahve çeşitleri Coffee Gutta Franchise’larında müşteri ile buluşacaktır.

Coffee Gutta Merkez olarak, Türkiye Cafe ve Franchise pazarında uzun yılların birikimiyle yapılan doğruları gözlemleyerek ve ulusal alandaki uygulamaları ve yenilikleri takip ederek, müşterinin önerileri ve beğenisi doğrultusunda oluşturduğumuz ürünlerimizi sabah, öğlen ve akşam menülerimize entegre ederek, işletmeyi her daim (sabah erkenden, akşam geç saatlere kadar) ziyaret edilebilir hale getirirken bunun yanında da ıskartayı minimal tutmaktayız.

Kolay İşletme Sistemi

Coffee Gutta Franchise sistemi oluşturulurken ilk önce “Kolay İşletilmeli” ve “Sürekli Aynı Kalite Yakalanmalı” operasyonu hedeflenmiş ve tüm alt yapı çalışmaları bu sisteme göre hazırlanmıştır. Coffee Gutta’ya ait kahve ve yeme-içme, ambalaj, sarf malzemeleri gibi yan ürünler de dahil tüm siparişler ana merkezde tek noktaya yapılacak ve sipariş ertesi gün sahibine ulaştırılmak üzere itinayla hazırlanacaktır. Franchise sahibi, işletmesindeki stok takibi gibi işletme maliyet ve verimlilik hesaplamalarını da Coffee Gutta merkezin yardımıyla kolayca yapabilecektir. Tedarik kolaylığı ve ürün tazeliği franchise sisteminin yapıtaşı olduğundan, malzemelerin az sayıda kaynaktan kalite, eksik ve fire sorunu yaşamadan temin edilebiliyor olması avantajı da Coffee Gutta Franchisee’lerinin ayrıcalığı olacaktır. Bu temin kolaylığından kaynaklanan zaman ve hata payı düşüklüğü, tasarrufu da maddi oranda etkileyecektir.

Kâr Getiren Franchise

Coffee Gutta Merkez olarak franchisee’lerimize vereceğimiz ürün danışmanlığının yanı sıra işletmenin kârlılığının yüksek tutulması için de gerekli destek her zaman sağlanacaktır. Yüksek satış ve ürün kâr oranları ile yüksek geri dönüşüm, otomasyonlu stok kontrol ile minimal ıskarta ve Cafe Otomasyon sistemi ile tüm yapılan işlemlerin kayıtları sayesinde franchisee’lerimiz 7/24 satışlarını ve kârlarını kontrol edebileceklerdir. Lokasyon ve İşletmeye bağlı olarak yıllık %10’luk ortalama Türkiye enflasyonunu ve yıllık %20 amortismanı da hesaba katarak, yapılan yatırımın 24-30 ay içerisinde geri kazanımı öngörülmektedir.

Franchise Yükümlülükleri

Coffee Gutta Franchise’larından ciroları üzerinden %3 + KDV oranında bir Franchise Servis bedeli ve %2 + KDV oranında farklı bir hesapta toplanan “Marketing” (Reklam Katkı Fonu) bedeli alınmaktadır. Marketing bedeli ile toplanan miktar yine franchisee’ler ile paylaşılarak ücretsiz afişler, masa reklamları, yerel gazete, radyo, kupon dağıtımı ve markaya yönelik çeşitli etkinliklerde kullanılacaktır. Tüm çalışmalar şeffaf bir şekilde franchisee’ler ile paylaşılacak ve 2 haftada bir tüm Franchise şubelerimize gönderilecek olan Coffee Gutta News adlı özel gazetemizde duyurulacaktır.

Kapsamlı Eğitim

Coffee Gutta Franchise ekibi, uluslararası deneyime sahip ve eğitim konusunda ödüller kazanmış “Eğitmenlerimiz” ile birlikte 2 hafta boyunca aktif çalışan şubelerimizden birinde tam gün mesai ile yerinde eğitim alma imkânı bulacaklardır. Bu süre içerisinde kahve yapımı (Uluslararası Sertifikalı Barista Eğitimi veren Türkiye’deki tek Franchise), Set Up (dükkânın sabah açılış işleri), İşletme, Temizlik, Makine Bakım, Stok kontrol, Otomasyon Sistem kullanımı, Coffee Gutta Merkez’den Online ürün siparişi, Müşteri İlişkileri, Lokal Reklam ve Pazarlama, ürün içerik ve fiyat bilgileri ve en son dükkân kapanışı ile ilgili gerekli tüm bilgi ve know how’a sahip olacaklardır. Süreç içerisinde eğitimler dönemsel olarak devam edecek ve hizmet kalite standardının eksiksiz biçimde uygulanması sağlanacaktır.

Coffee Gutta Franchise Merkez Destek

Franchise’in bulunduğu her bölgede “Bölge Koordinatörleri” ve “İşyeri Geliştirme Müdürü” sistemi ile çalışılacaktır. İşletme kolaylıkları, gizli ürün denetleme (mystery shopper), sipariş, stok, muhasebe işlemleri, kahve geliştirme ve bilgilendirme, ödüllendirme, promosyon hazırlıkları vb tüm konularda Bölge Koordinatörünüz işletmenizde sizin sağ kolunuz olacaktır. 7/24 ulaşılabilir ve ivedi olarak tüm sorunlarınıza çözüm üretecek olan Bölge Koordinatörünüz Franchise ve Coffee Gutta Merkez arasındaki köprüyü oluşturacaktır. Coffee Gutta sizlerle daha yakın olabilmek için her 6 ayda bir merkez binasında Franchise sahipleri ile toplantı düzenleyecektir. Bu toplantıda öneriler, yeni ürünler, stratejiler ve koordinasyonlar hakkında konuşulup, sizlerin de yönetime katkınızın olması sağlanacaktır.

T h e    R o u t e   O f   C o f f e e
  WHO ARE WE ?
  BREWING TECHNIQUES
  MENU
  GUTTA ACADEMY
  EVENTS & NEWS
  Campaigns
  GALERY
  OUR BRANCHES
  CONTACT
Online Store
Franchising
WHO ARE WE ?
No matter where we may be, we are the most important representative of the 3rd Generation Coffee trend on our way that we set out with the slogan “the route of the coffee”. We diligently broil and brew the coffee beans we bring from miscellaneous areas of the world to present them to the satisfaction of Turkish customers. You can experience our difference with our smiling service, diligently designed concept, and quality menu.
We enjoy presenting to the taste of Turkish customers, single origin coffees via special brewing techniques. Our filling and delicious menu increases our service quality.
Coffee Gutta is a place to enjoy with its fresh brewed coffees, special teas, bakery, cake and sandwich sorts.
Our target is to spread our brand Coffee Gutta both by opening our own OUR BRANCHESes and through franchising.
BREWING TECHNIQUES
FILTER COFFEE SORTS IN TERMS OF BREWING METHODS
VIDEOS & PHOTOS


OUR BRANCHES
Coffee Gutta Süleymaniye
Coffee Gutta Şile Liman
Coffee Gutta Galata
Coffee Gutta Vezneciler
Coffee Gutta Bakırköy
Coffee Gutta Antalya
Coffee Gutta Şile Fener


CONTACT
Phone : 0212 511 10 74 - 75
E-mail : info@zadegangrup.com
Address : Süleymaniye Mahallesi , Süleymaniye Cad. No 21 Zemin kat
(Esnaf hastanesi karşısı) Fatih / İSTANBUL
Copyright © 2016 Coffee Gutta | Design & Software : Tekprosis